menu

08:42
Додзьо-Кун

Додзьо Кун Гітіна Фунакоші

Додзё (Доджо) 道場 (до:дзе) — це місце, де ми набуваємо знання і сили, вчимося, дисциплінуємо і вдосконалюємо себе, щоб стати кращими, кун — «правила, заповіді, керівні принципи».

 

Є припущення, що перші заповіді (принципи) військових бойових мистецтв були створені у 18 столітті знаменитим майстром Окінавського To-Те, — Кенгі Сакугової. Але в 1938 році, засновник карате Шотокан, Гітін Фунакоші, вперше опублікував у своїй книзі nijyu kun 松 涛 馆 二 十 训 двадцять керівних принципів карате. Згодом Гітін Фунакоші вивів з 20 заповідей, основне зведення законів з п'яти правил, яким повинна дотримуватися будь-яка людина, яка займається карате. Це склепіння отримало назву Додзе Кун, що означає правила навчання в Додзе. Зазвичай написані правила Додзьо Кун знаходяться на «фронтальній» стороні залу, поряд із портретом засновника стилю. У багатьох школах учні повторюють правила Доджо Кун наприкінці кожного тренування. У Шотокан або будь-якому іншому стилі, Додзе Кун – це перелік принципів карате-до, що є основною метою для практики та етичного навчання карате, які Гітін Фунакоші вважав головними, і яким повинен слідувати, у будь-який момент життя, кожен каратека.

 

У цих п'яти принципах сконцентровано суть навчання, що дає можливість розглядати карате непросто як сучасний вид спорту чи метод відпрацювання прийомів. Це моральність, необхідна на тренуванні для фізичного врівноважування, та основа виховання та самовдосконалення, виховання етики та моральності. Ми не повинні забувати аксіому Хагакуре Бусідо (葉隱 1716р) - "Шлях Самурая - постійно готувати себе до смерті". Це не означає «лізти на рожен» чи «не цінувати життя». Кожен свій день необхідно прожити так, ніби він став останнім і завтра доведеться померти. Так, наче завтра не буде можливості виправити сьогоднішню помилку. Життя – найцінніше, що ми маємо. Але що толку в боягузтві, якщо вона не врятує нас від неприємностей, і що варте наше життя, якщо ми не досягаємо мети? Коли йдеться про захист честі та гідності, захист свого чи чужого життя, в екстремальній ситуації — лише сильний духом, може без вагань ризикувати життям. Дотримуючись принципів Додзе Кун, ви зробите перший крок на Шляху Воїна, використовуючи техніку карате як додатковий інструмент для розвитку та дисципліни вашого Духа та тіла.

 

Кожен, хто займається карате, має знати Додзе Кун. Наприкінці кожного заняття, де б воно не проходило, — у Додзьо, на природі або на змаганнях, усі карате, що навчаються, в положенні Сейдза і в унісон, з переконаністю і пристрастю повторюють вголос, за одним із старших учнів, заповіді Додзе Кун, як нагадування того, навіщо ми тренуємось. Цей процес нагадує студентам, що вони повинні мати сильний характер і прагнення до чесноти, правильне доброчесне ставлення до оточуючих, привітність та повагу, гарний настрій та прагнення до досконалості, працьовитість та цілеспрямованість, рішучість та відвагу, скромність та розсудливість – як усередині Додзе, так та за його межами.

 

Додзьо Кун поєднує в собі основну філософію карате. Гітін Фунакоші вважав, що для справжнього каратека Додзьо Кун це не тільки зведення правил, яких треба дотримуватись у Додзе, але це також принципи, яким необхідно завжди слідувати і в повсякденному житті.

 

Читаючи Додзьо Кун, ми зауважуємо, що кожен принцип є «Головним і Першим». Фунакоші вважав, що жоден із цих принципів не є більш важливим, ніж інші. Читаючи і регулярно розмірковуючи над Додзе Кун, ми починаємо все краще і краще розуміти його значення, принципи і силу.

 

Додзьо Кун вказує шлях до мети тренувань, якою є самовдосконалення. У цих п'яти принципах сконцентрована суть навчання, що дає можливість розглядати карате непросто як метод відпрацювання прийомів чи сучасний вид спорту - це моральність, необхідна фізичного врівноваження каратека як у занятті, і у повсякденному житті. Ігнорування ідей, що містяться в Додзе Кун, може призвести до негативного результату з двох сторін – адепта бойового мистецтва особисто та еволюції карате-до загалом. Ні сам каратека, ні карате-до не має перетворюватися на «бездушну машину».

 

1. 一、人格完成に努める (hitotsu, jinkaku kansei ni tsutomuru koto) - Головне, Постійно прагнути до вдосконалення характеру та людських якостей Вдосконалюй себе: Прагни сформувати (виховувати) характер. Це означає постійно працювати з себе. У карате кажуть так: «Сьогодні бути кращим, ніж учора, а завтра краще, ніж сьогодні!». Якщо людина зупиняється у своєму розвитку, її подібно до човна зносить течією назад. Тут важливо відзначити, що пріоритет віддається не силі, технічним та бійцівським навичкам, а вдосконаленню характеру учня, його внутрішнім якостям, боротьба зі своїми слабкостями та розвитком кращих чеснот. Планомірність та сталість такої роботи, як фізичної, так і моральної, дуже важлива в карате. Гітін Фунакоші порівнював карате з гарячою водою - якщо її не підігрівати постійно, вона остигає. Говорячи наступну фразу: «Карате подібно до киплячої води. Дух первинний, техніка вторинна».

2. 一、誠の道を守る(hitotsu, makoto no michi wo mamoru koto) – Головне, бути вірним чесним та щирим у всьому, що робимо Будь щирий: Іди шляхом істини (будь вірний правильному Шляху), захищай справедливість. Будь вірний правильному Шляху, захищай справедливість. Тут підкреслюється, що Шлях не може бути методом самопотурання чи слабкості. Набагато легше повірити в самообман, ніж завзято тренуватися багато років, реалізувати свою мрію та стати Майстром бойового мистецтва. У карате є кілька тисяч варіацій прийомів. Деякі учні женуться за кількістю на шкоду якості. Однак, якщо потім вони можуть тверезо поглянути на себе, то бачать, на жаль, що нічого не досягли. І тоді в них втрачається інтерес до занять. Оскільки для кожного технічного прийому можливі незлічені варіації, завжди наголошується на важливості повторення для початківців. Коли ви відпрацьовуєте кожну базову техніку знову і знову, ви опановуєте її, і тоді вже може застосовувати її в різних варіантах і стилізувати під своє індивідуальне виконання. Крім того, самостійно вивчайте літературу та відеоматеріали великих Майстрів як з карате, так і з інших видів єдиноборств. Порівнюйте отриману інформацію з тим, що ви робите на тренуваннях. Задавайте тренеру питання про історію та принципи карате-до, а також про його власний шлях.

3. 一, 노력 精神を養う (hitotsu, doryōku no seishin wo yashinau koto) – Головне, Докладати зусиль у всьому, і бути старанним Намагайся щосили: Виховуй у собі старанність, прагней до досконалості, розвивай дух старання та наполегливості. Пізнати та вдосконалити себе – справжня мета занять карате. Головна перемога – перемога над самим собою, своїми недоліками та слабкостями. Традиційно бойові мистецтва ніколи не практикувалися і не викладалися просто як форма розваги чи відволікання від серйозніших аспектів життя. Необхідно терпіння під час навчання всім тонкощам мистецтва. Повторення базової техніки, що здається нескінченним і нудним, - необхідна умова навчання карате. Поверхневе сприйняття і лінощі – головні вороги техніки. Правильно те, що у таких тренуваннях мало розваг. Каратека отримує задоволення від виконаної серйозної та важкої роботи на заняттях. Нестача наполегливості означає, що прогресу у навчанні не буде.

4. 一、礼儀を重重する (hitotsu, reigi wo omonzuru koto) – Головне, проявляти повагу до інших Поважай інших: Поважай правила поведінки, дотримуйся етикету. Поважай правила поведінки в суспільстві, дотримуйся етикету. Дотримуватись етикету – це не просто бути ввічливим на тренуваннях. Діючи відповідно до добрих манер, ми не погіршили і без того складну життєву ситуацію, і зможемо уникнути безглуздого насильства. Проте це має розглядатися як слабкість. Карате – дуже серйозне мистецтво та його застосування має бути виправдане лише надзвичайними обставинами. Зробіть повагу до інших стилів вашого життя і багатьох проблем вдасться уникнути.

5. 一, 血気の勇を戒める (hitotsu, kekki no yū wo imashimuru koto) - Головне, керувати собою, зберігати спокій і терпимість, утримуватися від насильницьких дій Виховуй самовладання: Будь стриманим, позбався грубої та безконтрольної поведінки. Це може здатися абсолютним парадоксом карате, але тут є суть моралі бойових мистецтв. Сила може бути використана, якщо мотив правильний з погляду моралі. Виграний бій – той, що не відбувся.

 

Пояснення до Додзе Кун.

 

Розуміти ці правила треба так: Слово Hitotsu означає «один», «перший» або «головний» і додається до кожного правила, щоб помістити його на тому ж рівні важливості, як інші. Слово koto яким закінчується кожне правило означає (thing) «становище», «твір», «важливе» і використовується як поєднання між правилами. У цих п'яти принципах сконцентровано суть навчання, що дає можливість розглядати карате непросто як метод відпрацювання прийомів чи сучасний вид спорту. Це моральність, потрібна для фізичного врівноваження на тренуванні. Це основа того, що називається «правильна дія». Ігнорування ідей, що містяться в Додзе-кун, незабаром може призвести до негативного результату з двох сторін – адепта бойового мистецтва особисто та еволюції карате-до загалом. Ні сам каратека, ні карате-до не має перетворюватися на бездушну машину. Сенсей Нішияма Хідетак каже: «Сьогодні бути краще, ніж учора, а завтра краще, ніж сьогодні!». Якщо людина зупиняється у своєму розвитку, її подібно до човна зносить течією назад. Тут важливо відзначити, що пріоритет віддається не силі, технічним та бійцівським навичкам, а вдосконаленню характеру учня, його внутрішнім якостям. Планомірність і сталість такої роботи, як фізичної, так і внутрішньої, дуже важлива в карате. Фунакоші порівнював карате з гарячою водою - якщо її не підігрівати постійно, вона остигає. Він також говорив: «Дух первинний, техніка вторинна».

 

Додзьо Кун вказує шлях до мети тренувань, якою є вдосконалення себе. Зациклюючись тільки на техніці та прийомах, забуваючи про етику та моральність, можна зійти з Шляху Війна. Ми не повинні забувати аксіому Хагакуре Бусідо - "Шлях Самурая - це смерть". Сенсей Казе, вчитель доктора Йоргі, був під час війни камікадзе. Кожен день міг стати для нього останнім. Після війни ця установка залишилася в його душі, і кожен свій день він проживав так, ніби завтра він міг померти. Сенсей Казе є визнаним авторитетом карате-до та дуже поважаємо серед майстрів інших Будо. Життя – найцінніше, що ми маємо. Але що варте наше життя, якщо ми не досягаємо мети? Тільки сильний духом може без вагань ризикувати життям в екстремальній ситуації, коли йдеться про захист честі та гідності, захист свого чи чужого життя. Техніка сама по собі не важлива, скоріше це інструмент, з яким розвивається і дисциплінується ваш Дух. Дотримуючись принципів Додзе Кун, ви зробите перший крок на Шляху Воїна.

 

"Кінцева мета карате лежить не в перемозі і не в поразці, а у вдосконаленні свого тіла, духу та характеру."

Гітін Фунакоші

 

Назад!

Категорія: Новини | Переглядів: 116 | Додав: admin
Всього коментарів: 0